Oleje hydrauliczne HL i HV są najczęstszym wyborem do układów hydrauliki siłowej wykorzystywanych w branży przemysłowej i budowlanej. Dzięki swoim właściwościom, sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających systemach. Choć te dwa typy olejów mają podobne zastosowanie, istnieją pomiędzy nimi istotne różnice.
Olej HL - właściwości i zastosowanie
Podstawowa różnica pomiędzy olejami to ich lepkość. Typ HL jest olejem o średniej, "normalnej" lepkości. Sprawdzi się w standardowych zastosowaniach - wszędzie tam, gdzie nie występują szczególnie trudne warunki. Z powodzeniem wykorzystuje się je w układach, które nie obsługują dużych obciążeń ani skrajnych temperatur. Zapewniają wydajność i wystarczającą ochronę w większości zastosowań przemysłowych.
Olej HV - wybór do wymagających zastosowań
Olej HV wyróżnia się wyższą stabilnością lepkości. Dzięki temu sprawdza się wszędzie tam, gdzie układ narażony jest na duże wahania temperatur. Gęstszy i bardziej lepki, zapewnia ochronę przed korozją oraz dłuższą żywotność systemów hydraulicznych w maszynach rolniczych, budowlanych i przemysłowych. Świetnie sprawdza się w pracy pod dużym ciśnieniem - przede wszystkim w ciężkich maszynach.
Rola zbiornika oleju w układzie
Aby układ działał sprawnie i optymalnie spełniał swoją rolę, należy odpowiednio dobrać zbiorniki oleju hydraulicznego. Dostępne są w różnych pojemnościach: 100 litrów, 160, a nawet 200 litrów. Wysokiej jakości zbiornik wyposażony we wskaźnik poziomu oleju zapewnia prawidłową pracę systemu i chroni go przed uszkodzeniami. Prawidłowo utrzymany, wpływa na wydajność i stabilne działanie układu hydraulicznego.
Wybierając zbiornik na olej, zwróć uwagę nie tylko na jego pojemność, ale też na parametry fizyczne. Uniwersalny metalowy zbiornik oleju hydraulicznego może być wykonany ze stali nierdzewnej lub aluminium. Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości, choć oba wyróżniają się trwałością i odpornością na korozję.
Zbiorniki oleju hydraulicznego mogą posiadać różne dodatkowe elementy i akcesoria, takie jak termometr, zawór przelewowy, czujniki i filtry. W niektórych układach dobrym wyborem okaże się zbiornik z membraną, zapewniający stałe ciśnienie. Dodatkowo, jeśli w systemie występują nagłe zmiany ciśnienia, warto zastosować specjalne zbiorniki wyrównawcze.
Mieszanie oleju do układów hydraulicznych HL i HV - czy jest wskazane?
Ze względu na różnice w lepkości oraz we wskaźniku lepkości, łączenie ze sobą oleju HL z olejem HV w jednym układzie nie jest zalecane. Taka mieszanka może doprowadzić do problemów z działaniem systemu hydraulicznego. Najlepszy rozwiązaniem jest używanie zawsze tego samego rodzaju oleju w danej maszynie. Dlatego to tak ważne, by już na początku wybrać odpowiedni produkt - olej hydrauliczny HL lub HV.
Zarówno dobranie odpowiedniego typu oleju hydraulicznego oraz zbiornika, jak i dbanie o właściwą eksploatację tych elementów, ma wpływ na pracę całego systemu. Dlatego warto sięgać po sprawdzone rozwiązania wiodących producentów.